اخبار

شیراز پایتخت کتاب ایران شد.

https://www.yjc.ir/fa/news/723943

با نظر هیئت داوران ،شیراز به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران معرفی شد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، آیین معرفی ششمین پایتخت کتاب ایران و اختتامیه ششمین جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب، عصر امروز در سالن همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی با حضور ابراهیم حیدری دبیر جشنواره، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

ابراهیم حیدری دبیر جشنواره عشایر و روستا‌های دوستدار کتاب در این مراسم  درباره این جشنواره گفت: امسال ششمین دوره جشنواره عشایر و روستا‌های دوستدار کتاب در حال برگزاری است، فراخوان این جشنواره مرداد ماه منتشر شد. بعد از برگزاری جلسات با همکاری نهاد‌های همکار ما، برگزاری کارگاه‌ها و فعالیت‌های رسانه‌ای و مطبوعات تعداد ۱۴۱۹ روستا برنامه و فعالیت هایشان را برای ما ارسال کردند امسال در نیمه نهایی، ۱۰ روستا برگزیده و ۱۰ روستا تقدیری شناخته شدند، پایتخت کتاب ایران همزمان با جشنواره عشایر و روستا‌های دوستدار کتاب آغاز شد، ۱۶۷ تا ۱۶۸ شهر برنامه هایشان را برای ما فرستادند و از میان شهر‌هایی که در این زمینه شرکت کردند ۵ شهر به مرحله نهایی رسیدند. از این میان یک شهر پایتخت کتاب ایران و چهار شهر شهر خلاق در زمینه کتابخوانی معرفی شدند.

او افزود تعداد روستا‌هایی که در جشنواره عشایر و روستا‌های دوستدار کتاب شرکت کردند از ۶۰۰ روستا به هزار و ۵۰۰ روستا رسید در ادوار مختلف ۶ هزار و ۷۰۰ روستا در جشنواره عشایر و روستا‌های دوستدار کتاب شرکت کردند و تعداد شهر‌ها هم از ۶۰ شهر به ۱۷۰ شهر رسید.

دبیر جشنواره عشایر و روستا‌های «دوستدار کتاب» با اشاره به بودجه این طرح بیان کرد: بودجه ۲۵۰ میلیونی جشنواره پس از شش سال بیست درصد کاهش داشته است. ۱۶۰ میلیون آن صرف اهدای جوایز به روستا‌های دوستدار کتاب و ۹۰ میلیون آن صرف هزینه‌های اجرایی جشنواره در طول یک سال شد. کاهش کار تصدی گری دولت، تقویت زیرساخت‌های وضعیت نشر، تشکیل شبکه‌های کتابخوانی میان خانواده‌ها و گسترش فعالیت‌های داوطلبانه از مواردی است که در اثر اجرای جشنواره عشایر و روستا‌های دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران در این شش سال اتفاق افتاده است.

در این مراسم مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گزارشی از فعالیت‌های پایتخت کتاب ایران در سال گذشته ارائه داد.

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه با اشاره به ویژگی‌های جشنواره‌های مختلف گفت: امسال در جلسه نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران پیشنهاد‌های جدیدی ارائه شد، در این پیشنهاد آمده بود شهر‌هایی که از نظر جمعیت و وسعت نزدیک به هم هستند حقشان حفظ شود.

وی افزود: بعضی از شهر‌هایی که در طرح پایتخت کتاب ایران شرکت کردند صرف نظر از اینکه شهر‌ها انتخاب شوند یا نه، طرح هایشان را اجرا می‌کنند. امسال در پنج شهری که نامزد دریافت عنوان پایتخت کتاب ایران بودند تغییراتی رخ داده است. در سال آینده طرح‌های خلاقانه اجرا می شود صرف نظر از اینکه کدام شهر‌ها انتخاب شده اند.

در این مراسم سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بی تردید گوهر ایران زمین فرهنگ است، گفت: کانون، فرهنگ کتاب است اگر بخواهیم دولت‌های مقتدر و پایایی را تصور کنیم جز با کتاب و کتابخوانی تعبیر نمی‌شود. کتاب حافظه دولت‌ها و تمدن‌ها هستند. عیار دولت‌ها و تمدن‌ها با کتاب‌های با کیفیتی است که تولید می‌شود .امیدوارم ما در جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته توفیق پیدا کنیم و به کتابخوانی اهتمام داشته باشیم.

وی افزود: در پژوهشی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۸ انجام داد تقریبا نیمی از جامعه ایرانی کتاب می‌خوانند و میانگین مطالعه آنها به سه و هفت دهم ساعت در طول هفته می‌رسد میانگین ساعت مطالعه در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال به سه و نه دهم ساعت در هفته ارتقا پیدا می‌کند و هفتاد درصد این سن کتابخوان هستند

روستا‌های دوستدار کتاب معرفی شدند

روستا‌های دوستدار کتاب بادغان، سید آباد، گرد کوه، قلعه گز، علویه، خیر آباد جلیل، ایسیم، خورشید، بودند و برگزیده برگزیدگان روستای کوده از استان اصفهان بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت کتابخوانی میان افراد تحصیلکرده گفت:72 و یک دهم افراد دارای تحصیلات عالی کتابخوانی هستند و میزان ساعات مطالعه آنها به چهار و سه دهم ساعت در هفته می‌رسد. وقتی به متغیر پایگاه اقتصادی در میزان کتابخوانی می‌رسیم، می‌بینیم میزان کتابخوانی در میزان درآمد پایین به ۱۹ و یک دهم می‌رسد این نشان می‌دهد در فضای اقتصادی پایین، کتابخوانی دچار تغییر می‌شود.

وی ادامه داد:شهر‌های خلاق کتابخوانی شهر رفسنجان، استان کرمان، شهر بم استان کرمان، شهر ری استان تهران و شهر اوز استان فارس، شهرهای خلاق در زمینه فرهنگ کتابخوانی معرفی شدند.

https://www.yjc.ir/fa/news/723943

۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶
باشگاه خبرنگاران جوان |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید