اخبار

در مراسم پایانی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران؛ شیراز به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران معرفی شد.

https://www.iranpl.ir/news/21605

مراسم پایانی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و ششمین جشنواره روستاهای و عشایر دوستدار کتاب ایران بعد از ظهر امروز با حضور سیدعباس صالحی وزیر ارشاد اسلامی در کتابخانه ملی برگزار شد و طی آن شهر شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۹۹ معرفی شد. پیش از این شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان و یزد موفق به کسب این عنوان شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مراسم پایانی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و ششمین جشنواره روستاهای و عشایر دوستدار کتاب ایران بعد از ظهر امروز با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اشرف بروجردی رئیس کتابخانه ملی؛ علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین بیش از ۳۰۰ فعال و مروج کتاب‌خوانی از سراسر کشور در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد.
در این مراسم، شهر شیراز به دلیل تنوع برنامه‌های کتابخوانی و اهتمام ویژه به فعالیت‌های خلاقانه فرهنگی به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۱۳۹۹ معرفی شد. شهرری از استان تهران، رفسنجان و بم از استان کرمان و اوز از استان فارس به عنوان شهرهای خلاق در حوزه کتاب معرفی شدند.
 

اجرایی شدن ۸۰درصد برنامه‌های شیراز برای دوره پنجم

روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، در حاشیه این مراسم با ابراز خوشنودی از انتخاب شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران و با اشاره به برنامه‌ها و چشم‌انداز شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان، گفت: ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی شیراز این امکان را به ما داده تا نگاهی به کسب عنوان پایتخت جهانی کتاب داشته باشیم و برنامه‌هایی برای حرکت در این مسیر پیش‌بینی و طراحی کنیم که حضور در جشنواره پایتختی کتاب ایران نیز در همین راستا هدف‌گذاری شده است. 

منوچهری با تاکید بر اهتمام نهادها و سازمان های شهر شیراز برای عمل به تعهدات خود در جشنواره های کتاب محور، عنوان کرد: بیش از ۸۰ درصد طرح هایی که شیراز  در پنجمین دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران پیش‌بینی و ارائه کرده بود، امسال اجرایی شده اند که بیشتر آن ها نیز طرح های ترویجی با مشارکت مردم در بحث کتابخوانی بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان فارس تصریح کرد: کسب این عنوان مهم است اما هدف، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ایجاد شور و نشاط در فعالیت های کتابخوانی شهرهاست. استان فارس با آمادگی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی خود و پیش‌بینی طرح‌هایی با ضمانت اجرایی، در رویداد انتخاب ششمین پایتخت کتاب ایران شرکت کرده، که دو شهر «شیراز» و «اِوز» به جمع پنج نامزد نهایی این رویداد معرفی شده‌اند. اما در نهایت امیدوارم در روند برگزاری این رویداد و رقابت فرهنگی، شهری به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران انتخاب و معرفی ‌شود که بتواند به گسترش جریان کتابخوانی در کل کشور کمک کند.

گسترش دامنه فعالیت های کتابخانه های عمومی در استان فارس

روح الله منوچهری در ادامه به نقش کتابخانه ها در این رقابت فرهنگی برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران اشاره کرد و گفت: در شهر شیراز ۲۹ کتابخانه نهادی و ۱۸ کتابخانه مشارکتی فعال است؛ به عبارت دیگر ۴۷ پایگاه در جای جای شهر برنامه های کتابخوانی را برای مردم و با توجه با نیازهای هر منطقه برگزار می کنند. کتابخانه های عمومی نقطه مرکزی و  ترویج دهنده کتابخوانی در میان مردم است. مهم ترین فاکتور نیز در این برگزاری چنین جشنواره های ملی و بین المللی، وجود طرح های مردمی و مشارکت عموم در طرح های کتابخوانی است، باید نقش کتابخانه های عمومی را در این راستا پررنگ و برجسته بدانیم.

وی با اشاره به گسترش فعالیت‌های کتابخانه های عمومی استان فارس طی سال‌های اخیر، گفت: همکاری گسترده با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری شیراز آموزش و پرورش و مدارس، اهالی قلم فرهنگ، حوزه عشایر، نهصت سوادآموزی، زندان‌ها، سازمان های مردم نهاد، خیرین و موسسه های خیریه، بنیادهای ملی و بین المللی، مراکز پژوهشی، دانشگاه و کتابخانه های تخصصی صورت گرفته است که نتیجه آن  انعقاد قرارداد با موسسات مختلف و برگزاری ویژه برنامه هایی برای اقشارگوناگون است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس ادامه داد: این همراهی جایگاه شیراز را در رقابت ملی پایتختی کتاب متمایز کرده است؛ کتابخانه های عمومی امروز به عنوان پایگاه های فرهنگی - اجتماعی مطرح هستند و در این راستا تلاش می کنند. در حال حاضر برنامه هایی مختلف در حوزه، اهالی قلم و فرهنگ، دانشجویان، دانش آموزان، کودک و نوجوان، بانوان، کودکان کار، افراد کم توان و معلول، عشایر، روستاییان، افراد با آسیب های اجتماعی، نوسوادان و ... در کتابخانه های عمومی آغاز شده و به صورت مستمر دنبال می شود که حاصل آن تعامل و حضور اکثریت افراد جامعه در کتابخانه های عمومی است.

زیربناهای کتابخانه ای در شیراز باید افزایش یابد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه کسب عنوان پایتختی کتاب برای شیراز هدف مشترک دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان است، اضافه کرد: کسب این عنوان بسیار اهمیت دارد ولی باید در نظر داشت که شیراز شهری است که در دنیا با نمادهای فرهنگی اش شناخته شده است  و باید زیرساخت های فرهنگی آن بهبود یابد. از نظر زیرساخت های کتابخانه ای شهر شیراز در وضعیت استاندارد نیست و لازم است که هرچه زودتر وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز نیز تعیین تکلیف شود.

گفتنی است افزایش همکاری و مشارکت نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی در حوزه کتاب، جذب سرمایه‌های موجود در بخش خصوصی، فرهنگی‌تر کردن فضای بخش‌های مختلف صنعتی، اقتصادی کشور، ترویج غیرمستقیم آینده‌نگری و برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگ، حمایت از ایده‌های نو و ابتکاری در حوزه کتاب، تمرکززدایی از برنامه‌های حوزه فرهنگ و تقویت عدالت فرهنگی، ترویج کتاب‌خوانی، طراحی برنامه‌های جذاب و مردم پسند در حوزه کتاب و ارتقاء جایگاه مدیران فرهنگی در شهرستان‌ها، از جمله اهداف برگزاری رویداد معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران است.

در تمام پنج دوره گذشته انتخاب پایتخت کتاب ایران، شیراز همواره به عنوان یکی از نامزدهای کسب این عنوان معرفی شده و حتی در ۳ دوره اخیر این رویداد نیز جایگاه ثابتی در میان ۵ نامزد نهایی کسب این عنوان، داشته است.

کد خبر21605

۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ۱۳:۲۷
پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید