اخبار

پیام وزیر ارشاد به چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان

پیام وزیر ارشاد به چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان

ه گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیام سید عباس صالحی آمده است:

"اگر چه امسال جام باشگاه‌های کتابخوانی به خاطر شرایط کرونایی در فضای حضوری برگزار نمی‌شود اما دل‌ها به هم نزدیک است و امروز در این اجتماع یک فضای قلبی، روحی و درونی را با هم داریم، جام باشگاه‌های کتابخوانی که امسال چهارمین دوره آن را گذرانده‌ایم و در چهارمین دوره آن حضور داریم اتفاقات بسیار خوبی را در این چهار دوره شاهد بوده است.

از یک سو گسترش کمی جغرافیایی و اعضای جام باشگاه مدنظر است، در سال نخست یعنی سال 1395 تنها 15 شهر با دو هزار باشگاه و 22 هزار عضو را داشته‌ایم اما در سال 1398 این رقم به 300 شهر، 1520 روستا و 22 هزار باشگاه با 336 هزار عضور را داریم، این روند رو به رشد و قابل توجه نشان‌دهنده این است که اتفاقات خوبی هرسال رخ داده است که موجب شده یک جهش قابل توجه را تا سال پیش داشته باشیم.

همچنین برنامه‌های باشگاه‌های کتابخوانی تنوع قابل توجهی را در این چهارسال داشته است، باشگاه‌ها دیگر صرفا فضایی برای خواندن کتاب نیست، بلکه این باشگاه‌ها هم به خواندن کتاب و هم به گفت‌وگو در باب کتاب، خرید کتاب، مبادله کتاب، نامه به نویسندگان، فیلم معرفی کتاب‌های خوانده شده و ده‌ها فعالیت خلاقانه‌ی دیگر پرداخته‌اند.

نکته دیگری که می‌توان به عنوان مسیر رو به رشد جام باشگاه‌های کتابخوانی از آن یاد کرد تنوع مکانی باشگاه‌های کتابخوانی است، مدارس، کتابخانه‌ها، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، مهد کودک‌ها، فرهنگسراها، مجتمع‌های مسکونی بزرگ و کوچک و ده‌ها مکان دیگر فضایی را برای باشگاه‌ها ساخته است، اینکه هر نقطه اجتماعی می‌تواند یک مکان خوب برای گفت‌وگو در باب کتاب، کتابخوانی و خلاقیت‌های مبتنی بر کتاب باشد.

از طرفی دیگر شاهد این هستیم که با گسترش و تنوع فعالیت‌ها رقابت در حوزه‌های مختلف در جام باشگاه‌های کتابخوانی دیده شده است، در سال 98 شاهد باشگاه‌های منتخب، نامه‌های منتخب اعضا به نویسندگان، فیلم‌های منتخب در باب کتاب، تسهیل‌گرانی که کوشیدند و در این تلاش مزیت‌های ویژه‌ای داشتند، نویسندگان و مترجمان منتخب، مراکز فعال منتخب اعم از مدارس، کتابخانه‌ها، کانون‌ها، مهد کودک‌ها و ... هستیم، در مجموع تنوعی در فضای رقابت فعالانه در جام باشگاه‌های کتابخوانی پدید آمده است. این جریان در چهار سال گذشته در مقطع نخست متوقف نشده است، بلکه سال به سال هم در گستره و تنوع کمی و هم در عمق‌بخشی و کیفیت‌افزایی تلاش‌های قابل توجهی داشته و این نمود؛ کامل دیده می‌شود.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: بنده به سهم خود از مجموعه‌های مختلفی که در این پویش و سرعت دادن به آن سهيم بودند، مربیان مهد کودک‌ها و مجموعه‌های دیگر که در این مجموعه عظیم 20 هزار نفری سهم قابل توجهی را داشتند تشکر می‌کنم، سهم زنان علاقمند به فرهنگ و کتاب در این مجموعه 80 درصد است، همچنین از دستگاه‌های مختلفی که با این حرکت وسیع جغرافیایی ایران مساعدت داشتند همچون نهاد کتابخانه‌ها، آموزش و پرورش، کتاب فروشی‌ها، مساجد، بهزیستی، بسیج و مجموعه‌های دیگر که تلاش کردند تا با مساعدت خود این حرکت را به این نقطه برسانند تشکر می‌کنم.

همچنین از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر می‌کنم که اصل این ایده و مدیریت آن را برعهده داشتند و با ارائه پاره‌ای از تسهیلات همچون ارائه 50درصد یارانه خرید کتاب در این پویش عظیم فرهنگی اجتماعی نقش موثری را ایفا کردند.

در بخش پایانی پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: به نظر می‌آید جام باشگاه‌های کتابخوانی فرصتی را برای اتفاقات خوب فراهم کرده است، هم در ارتقای سطح مطالعه این کانونها با حدود بیش از 330 هزار عضوی که ما در مجموعه داریم و هم تلاش و اثرگذاری که در ارتقا تفکر انتقادی، گفت‌وگو و خلاقیت در کودکان و نوجوانان داشته‌ایم.

امروز جریان باشگاه‌های کتابخوانی علاوه بر گستره و وسعت کمی و کیفی که داشته طبعا دستاوردهای مهمی را برای آینده کشور خواهد داشت. نسلی که سرانه مطالعه آنها بالاتر خواهد رفت، نسلی که از طریق گفت‌وگو و خلاقیت‌های ارائه شده در باشگاه‌ها نسل خلاق‌تری خواهند بود، نسلی که از طریق کار جمعی که در باشگاه دارند مشارکت اجتماعی آنها ارتقا پیدا خواهد کرد و نسلی که اعتماد به نفس بهتری پیدا می‌کند.

امیدواریم این پویش و حرکت که هرسال قوی‌تر و گسترده‌تر از سال گذشته تعقیب می‌شود به آینده ایران کمک کند و ایران سرافراز را برای ما پیش رو داشته باشد".

کد خبر 150501

۴ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۴۱
http://www.honaronline.ir |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید