اخبار

کتاب‌خوانی و صلح در خوزستان

کتاب‌خوانی و صلح در خوزستان

مسئول دبیرخانه ترویج کتاب خوانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان

فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی در استان خوزستان بسیار متنوع، گسترده و چشم‌گیر بوده است و در این یادداشت سعی می‌کنم مروری اجمالی بر این فعالیت‌ها داشته باشم. در استان خوزستان مجموعاً ۱۳۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی کودک و نوجوان  فعالیت می‌کند. اعضا هر باشگاه کتاب‌خوانی کودک و نوجوان  به‌صورت تقریبی بین ۸ تا ۱۵ نفر است. تعداد تسهیلگران فعال  و عموماً داوطلب در استان خوزستان، تقریباً پانصد تسهیلگر است و عمدتاً هم شمار خانم‌های تسهیلگر بیشتر از آقایان است. در شهرستان‌ها مختلف استان دوره‌های  متعدد آموزش  تسهیلگری برگزارشده است و برگزاری این دوره‌ها بسیار مؤثر بوده است. باشگاه‌های فعال کتاب‌خوانی کودک و نوجوان  عملکرد مثبت و درخوری داشتند. نمونه‌ای از فعالیت باشگاه‌ها در اهواز می‌توان به برگزاری کارگاه صلح جهانی برای کودکان و نوجوانان‌ اشاره کرد که  باشگاه‌های کتاب‌خوانی استان خوزستان در ۵ روز متوالی با حضور سه سفیر صلح از کشورهای نروژ و فرانسه  برگزار شد و بازتاب خیلی خوبی در استان داشت. آثار خلق شده برای شرکت در نمایشگاه‌های صلح دنیا انتخاب شدند، در این ۵ روز زمینه‌ای برای معرفی باشگاه‌های کتاب‌خوانی فعال و مؤثر کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سطح استان  ایجاد شد. همچنین خانواده‌های زیادی به محل اجرای کارگاه مراجعه کردند و فضای مناسبی برای بهره‌وری حداکثری برای تبلیغ و ترویج  کتاب‌خوانی و فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی ایجاد شد.

 تسهیلگران حاضر در کارگاه  اطلاعات لازم را به خانواده‌ها دادند. دیدیم که تسهیلگران آموزش دیده، بازخورد بهتری در عمل، نشان دادند. دغدغه اصلی  تسهیلگران حمایت آن‌هاست،  تسهیلگران عموماً قشری دلسوز و دغدغه‌مند هستند و عموماً در تأمین هزینه‌های برگزاری باشگاه‌های کتاب‌خوانی و حمایت از کودکان دچار مشکل می‌شوند. تشویق کودکان و تسهیلگران در باشگاه‌ها دوسویه است، جا دارد از ابتکار عمل ایجادشده در راه‌اندازی باشگاه‌های کتاب‌خوانی تقدیر و تشکر کرد و بیش‌ازپیش ضمن توجه به اعضاء باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان، امکان‌های حداقلی برای دیده شدن بیشتر فعالیت تسهیلگران فراهم و به نحوی از آن‌ها حمایت شود. البته این اتفاق تا حدی رخ داده است و ما شاهد دیده شدن تسهیلگران در نمایشگاه کتاب استانی بودیم و بن‌کتاب برای تهیه آثار مورد نیاز‌شان به آن‌ها  اهداء شد در این نوع قدردانی‌ها ارزش مالی موضوع اهمیتی ندارد و مهم این است که تسهیلگر احساس کند کارش دیده می‌شود و واجد ارزش است. آن بن‌کتاب هرچند کمک کوچکی بود  اما  انگیزه مضاعفی برای تسهیلگر ایجاد کرد. امیدواریم شاهد تداوم این طرح باشیم.

به اعتقاد من، نکته‌ای را لازم هست گفته شود و نیاز به بازنگری در عملکرد باشگاه‌ها در استان‌ها دیده می‌شود تا فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی  یکنواخت و کلیشه نشود و ضرورت دارد مدام باشگاه‌های کتاب‌خوانی به انحنای مختلف پویایی‌اش را حفظ کند.  به اعتقاد  من صرف رقابتی بودن فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی نمی‌تواند یا نتوانسته بستری مناسب برای بروز خلاقیت‌ها و نوآوری کودکان ایجاد کند. گاه پیش آمده است تسهیلگر از زبان کودک به نویسنده نامه می‌نویسد؛ همچنین در بخش فیلم هم گاه شاهد بودیم تسهیلگر جمله‌های را به کودک دیکته می‌کند و این بزرگ‌ترین ضربه به کشف قابلیت‌های کودکان در بخش رقابتی است. استان خوزستان در چند دوره موفق به کسب مقام شده است و درزمینه‌ی باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان حرف برای گفتن دارد اما مشکل دیده نشدن تلاش‌ها است. بعضی از تسهیلگران باجان و دل در تمام‌مسیر فراتر از یک تسهیلگر رفتار کرده و پا به پای مسئول دبیرخانه استانی باشگاه‌های کتاب‌خوانی، در همه شرایط و با مشکلاتی که در مسیر بوده همراه بوده است و کوتاه نیامدند و ضرورت حمایت بیشتر از آن‌ها احساس می‌شود. جا دارد از سرکار خانم معصومه عامری که در تمام مدت برای فعال کردن باشگاه‌های روستایی و شهری از هیچ کوششی دریغ نکردند قدردانی کنم.

در ارتباط با هویت مستقل  از حمایت‌های دولتی برای فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان هم باید بگویم که در شرایطی که حتی همین فعالیت‌های  و کم و بیش متکی بر حمایت‌های دولتی جا نیفتاده است و مثلاً  دبیرخانه استانی  باشگاه‌ها کتاب‌خوانی کودک و نوجوان به یک هویت مستقل نرسیدند؛ کمی زود است درباره استقلال و رواج فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی مستقل از حمایت‌های دولتی نظر دهیم. الآن در دبیرخانه‌های استانی باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان حتی یک مکان مستقل در حد یک اتاق از خود در اختیار ندارند و در چارت اداری به‌حساب نمی‌آیند و واضح است که عملکرد دبیرخانه دیده نمی‌شود. به‌رغم همه این تنگنا‌ها نمی‌توان منکر اهمیت و تأثیرگذاری و شوق‌آفرینی باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در کشور شد.

 

۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۴۵
bookpromotion.ir |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید