اخبار

از برگزیدگان چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب خوانی کودک و نوجوان استان کرمان تقدیر شد.

از برگزیدگان چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب خوانی کودک و نوجوان استان کرمان تقدیر شد.

نقش محوری برنامه های ترویجی کتاب خوانی در افزایش سرانه مطالعه

در آیین تقدیر از  برگزیدگان کشوری چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب خوانی کودک و نوجوان استان کرمان که در تاریخ 14 مردادماه 99 در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل کانون پرورش فکری و کودکان و نوجوانان، مسوول ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد و معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش و نمایندگان ادارات همکار جام باشگاه های کتاب خوانی، و برگزیدگان چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتاب خوانی کودک و نوجوان استان کرمان حضور داشتند .

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در سخنانی با اشاره به موفقیت های حوزه کتاب و کتاب خوانی استان طی سالهای اخیر، گفت: استان کرمان در سال های اخیر نقش و جایگاه ویژه ای از نظر تعداد  باشگاه های کتاب خوانی در سطح کشورکسب کرده است .

وی افزود: یکی از دغدغه هایی که در ارکان نظام و فعالان و نخبگان جامعه وجود دارد سرانه مطالعه در کشور است و درکشوری با این پیشینه فرهنگی این میزان سرانه مطالعه پایین، راضی کننده نیست و باید تلاش کرد این میزان سرانه مطالعه در استان و به تبع آن در سراسر کشور افزایش پیدا کند.

علیزاده با اشاره به تاکید و دغدغه مقام معظم رهبری بر امر مطالعه به ویژه در سنین کودکی گفت: با یک چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت و نگاه به آینده ، اگر بخواهیم سرانه مطالعه را افزایش دهیم این کار طبق فرمایش رهبری باید از سنین کودکی آغاز شود و فرزندانمان را از کودکی به مطالعه عادت دهیم.

وی ادامه داد: طرح هایی در سال های اخیر در کشور با همین رویکرد انجام و پیگیری شده از جمله طرح پایتخت کتاب ایران که تلاش می کند سرانه مطالعه را بالا ببرد ؛در استان کرمان نیز در این حوزه گام های خوبی برداشته است و در سال گذشته نیز شهرستان های رفسنجان و بم از استان کرمان به عنوان شهرهای خلاق کتاب خوانی کشور معرفی شدند.

 علیزاده تصریح کرد: یکی از مهم ترین و شاخص ترین این اقدامات و فعالیت ها در امر ترویج فرهنگ مطالعه جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان است که در آن تعاملات و گفتگوها شکل می گیرد و باید سعی شود تعداد این باشگاه ها زیاد و فراگیر شود و کرمان نیز با 1980 باشگاه کتاب خوانی با 30698 عضو از نظر تعداد باشگاه در رده سوم کشور قرار دارد. وی از خرید 023/330/91 ریال کتاب توسط اعضاء باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان استان در سال 98 خبر داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ابراز امیدواری کرد بتوانیم در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه و افزایش سرانه مطالعه با همکاری و تداوم همه دستگاه ها شاهد اتفاقات خوبی در این خصوص در استان باشیم.

گفتنی است در رقابت های دوره چهارم این جام، خانم ها بهاره زاده محمود آبادی و آنیتا اسلامیت از کرمان در بخش نامه به نویسنده کتاب به عنوان تقدیری کشوری معرفی شدند. همچنین در بخش کانون های مساجد منتخب، کانون شهید عبداللهی رفسنجان قابل تقدیر شناخته شد.

۱۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۱۱
bookpromotion.ir |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید