اخبار

ایجاد کسب و کار در روستاها با راه اندازی خانه‌های کار و فرهنگ روستایی در آذربایجان غربی

ایجاد کسب و کار در روستاها با راه اندازی خانه‌های کار و فرهنگ روستایی در آذربایجان غربی

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، داشخانه، آخرین روستا درحوزه شهرستان مهاباد است، روستایی که بعنوان یکی از 10 روستای برتر کشور در حوزه کتابخوانی معرفی شد و کتابخانه آن از 8 سال پیش آغاز به کار کرد.
این کتابخانه دارای بیش از شش هزار جلد کتاب است و حدود 200 نفر عضو ثابت دارد، کتابخانه ای که چندسال پیش داشخانه را به یکی از 10 روستای برتر کشور در حوزه کتابخوانی تبدیل کرد.
حالا کتاب خواندن به بخشی از کار روزمره اهالی روستا تبدیل شده است و بیش از دو سوم مردم این روستای 60 خانواری عضو کتابخانه روستا هستند و به ازای هر نفر از اهالی روستا 20 جلد کتاب در کتابخانه وجود دارد که این میزان دو برابر میانگین کشوری است.
رسول بابازاده، معاون فرهنگی ورسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان‌غربی به همراه فرشید مرامی مسئول دبیرخانه کتابخوانی اداره کل به منظور حمایت از راه‌اندازی و شکل‌گیری کسب و کارهای فرهنگی و هنری در روستاها از روستای داشخانه مهاباد بازدید کرده‌اند.
بابازاده در این بازدید به خبرنگار ایبنا گفت:این طرح توسط دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شده و بر اساس این طرح از طریق توانمندسازی، برنامه‌ریزی مشارکتی و اقدامات حمایتی با محوریت فرهنگ و هنر مجموعه‌ای از کسب و کارهای  فرهنگی و هنری روستایی به صورت متمرکز یا غیر متمرکز در روستاها شکل می‌گیرد
وی افزود: روستای داشخانه مهاباد به خاطر فعالیت های فرهنگی، ایجاد کتابخانه مردمی و توجه اهالی این روستا به امر کتابخوانی به عنوان روستای برگزیده کشور انتخاب شد و فعالیت های فرهنگی ویژه در کتابخانه ها، جذب مشارکت های مردمی و داشتن اعضای فعال از مهمترین دلایل این انتخاب بوده است.
این مسئول ادامه داد: این طرح تلاش دارد با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای روستاییان در کنار احیای دانش‌ها، آیین‌ها و مشاغل بومی و به کارگیری آن در کارآفرینی زمینه افزایش مشارکت روستاییان در برنامه‌ریزی توسعه محلی را فراهم آورد.

 پیشرفت فیزیکی 80 درصدی کتابخانه جدید روستای داشخانه مهاباد
سیامند جوانبخت؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد نیز در این بازدید به ایبنا گفت: در دومین جشنواره روستاهای دوست دار کتاب در مجموع 820 طرح و برنامه از روستاهای کشور شرکت کرده بودند و از میان آنها 20 روستا به مرحله داوری راه پیدا کردند و هیات داوران جشنواره از این تعداد نیز 10 روستای برتر را انتخاب کرد.
این مسئول عنوان کرد: کتابخانه زانست روستای داشخانه مهاباد در پاییز سال 91 با کمک و همت اهالی، اعضای شورای روستا و امام جماعت این روستا فعالیت خود را آغاز کرد.
وی با اشاره به وجود کتابخانه های متعدد در روستاهای مهاباد و نهادینه شدن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این شهرستان گفت: داشخانه مهاباد به دو دلیل یکی از محرومترین روستای منطقه شهر ویران است اولی اینکه شهر ویران منطقه متشکل از چند ده روستای حاصلخیز منطقه مهاباد در بخش مرکزی است و اینکه ولی داشخانه چون در پایین دست ترین و آخرین روستای منطقه است آب کافی از طریق شبکه کانال‌های آب کشاورزی به اندازه کافی به آن نمیرسد و چون از طرفی هم به دریاچه ارومیه نزدیک است زمین‌هایش اغلب شورزار است و این دو عامل به کشاورزی این روستا ضربه زده و از رونق انداخته است.
این مسئول ادامه داد: کتابخانه فعلی با متراژ 20 تا 25 متر فضای کوچکی دارد و برای مردم این روستا که بسیار به کتابخوانی علاقه دارند، مناسب نیست به همین دلیل درحال احداث کتابخانه دیگری به مساحت 80 مترمربع هستیم.

جوانبخت گفت: امیدواریم طرح کتابخانه سیار توسط اداره کل مطالعه و نیازها و پیشنهادهای خودشون را جهت راه اندازی کتابخانه سیار در روستای داشخانه و روستاهای همجوار ارایه نمایند تا بتوانیم مساعد لازم را در این زمینه فراهم کنیم.

فرشید مرامی، مسئول دبیرخانه کتابخوانی اداره کل نیز به خبرنگار ایبنا گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در روستاهای برگزیده ادوار مختلف جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب این طرح در مرحله اول در این روستاها اجرایی می شود.
وی افزود: در مراحل بعدی نیز پس از برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت این طرح در سایر روستاهای کشور نیز اجرایی خواهد شد.
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۱۶
bookpromotion.ir |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید