اخبار

آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از طرح‎های فرهنگی در راستای حمایت از سالمندان

آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از طرح‎های فرهنگی در راستای حمایت از سالمندان

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در محل بنیاد فرهنگ سالمندی، با مسعود صبغی مدیرعامل این بنیاد دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این دیدار صبغی با اشاره به اهمیت توجه به موضوع سالمندی به بیان سیاست ها، برنامه ها و اهداف این بنیاد درباره توسعه بهداشت و سلامت جسمی و روانی سالمندان پرداخت و درباره فعالیت های یک سال گذشته این بنیاد گفت: ما در مدت زمانی که از تأسیس بنیاد گذشته است، در حال آماده سازی زیرساخت ها در راستای اجرای برنامه ها و راهبردهای پیش بینی شده بودیم که در این زمینه فعالیت های مطلوبی انجام شده است.

صبغی ادامه داد: اما در عین حال در خصوص برنامه های فرهنگی، با برگزاری جشنواره ادبی آفتابگردان در سطح ملی و یکی دو برنامه در سطح استان سعی کردیم که در راستای حساسیت زایی در جامعه نسبت به موضوع سالمندان قدم برداریم.

وی در خصوص برگزاری جام باشگاه های کتابخوانی برای سالمندان بیان داشت: برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری این طرح ملی فرهنگی، با محوریت انجام آن به صورت الکترونیکی انجام شده است که امیدواریم بتوانیم با حمایت و مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مسیر برگزاری آن، به اهداف مطلوب و مورد نظر دست پیدا کنیم.

در ادامه این نشست ابراهیم حیدری با اشاره به به برنامه ریزی های منظم بنیاد فرهنگ سالمندی گفت: تشکیل این بنیاد و نهادهای مردمی غیردولتی در این سطح با توجه به سیاستگذاری که ارایه شد، در خصوص حوزه سالمندی بسیار ضروری است و به نوعی این حضور را می توان فرصتی مغتنم در این جهت دانست.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روند سریع رو به پیری جمعیت کشورمان بر اساس آمار و اطلاعات مستند در دهه های آینده را موضوعی جدی خوانده و بر لزوم برنامه ریزی برای آنها در خصوص موضوعات مهمی که باید در برنامه ریزی ها برای سالمندان در نظر داشت تاکید کرد.

وی بیان داشت: با برنامه ریزی صحیح می توان این تهدید را به فرصتی تبدیل کرد که در آن با ثبت و انتقال تجربیات سالمندان و انتقال ان به نسل جوان بتوانیم از سرمایه دانش و تجربه آنها بهره برد.

حیدری با تاکید بر این موضوع که دولت و دستگاه های دولتی وظیفه تسهیل گری دارند گفت:دولت موظف است طوری عمل کند که نهادهای مردمی و غیردولتی بتوانند با برنامه ریزی های دقیق و منظم، فعالیت های خود را با حداکثر بهره گیری از ظرفیت دستگاه های دولتی انجام دهند.

وی با تاکید بر ایجاد هم افزایی و انسجام بین بخش‌های دولتی و غیر دولتی در اجرای برنامه هایی که با هدف غنی سازی اوقات فراغت سالمندان با ابزارهای فرهنگی مانند کتاب گفت: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده حمایت از طرح‌های فرهنگی در راستای پرداختن به موضوعات سالمندان، مانند همین برنامه جام باشگاه‌های کتابخوانی سالمندان هستیم.

در پایان این نشست مدیر عامل بنیاد فرهنگ سالمندی با اهداء تقدیر نامه ای از حضور و حمایت جناب آقای حیدری از برنامه های بنیاد فرهنگ سالمندی قدردانی کرد.

۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۲۶
http://dolat.ir/detail/347358 |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید