اخبار

پویش عکس پدر بزرگ و مادر بزرگ ها به مناسبت روز جهانی سالمند در تشکوه رامهرمز برگزار شد.

پویش عکس پدر بزرگ و مادر بزرگ ها به مناسبت روز جهانی سالمند در تشکوه رامهرمز برگزار شد.

باشگاه کتابخوانی تشکوه رامهرمز پیشتاز در تشکیل باشگاه کتابخوانی سالمندان

باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان تشکوه و کاکایوسف رامهرمز وابسته به اداره فرهنگ وارشاد اسلامی رامهرمز ازاستان خوزستان از سال ۹۵ با آغاز طرح جام باشگاه های کتابخوانی در کشور به جد و مستمر فعالیت خود را آغاز کرد که در دوره اول جام باشگاه ها برگزیده اول کشوری و در دوره دوم برگزیده کسب نشان ملی و استمرار شد. فعالیت این باشگاه متمرکز بر رویدادهای فرهنگی، طرح های خلاقانه ترویج فرهنگ کتابخوانی و الگو پذیری بوده که حضور در اجتماع،مشارکت و فعالیت والدین، راهپیمایی خرید کتاب، راهپیمایی اهداکتاب، رفتن به خانه نویسندگان شهر، جز فعالیت‌های مستمر این باشگاه بوده که در طول چهاردوره گذشته در حال فعالیت می باشد و راز و رمز موفقیت های اصلی و ماندگاری باشگاه تشکوه و کاکایوسف حفظ فعالیت و تقویت آن در هر شرایطی بوده است .

فعالیت های این باشگاه تا قبل از شیوع ویروس کرونا فعالیت ها حضوری و روال عادی خود راطی می کر ولی باشروع و اوایل شیوع کرونا درگروه مجازی پیام های بچه های باشگاه سراسر نشان از ترس ، وحشت ، استرس و مرگ از کرونا بود.

با این وجود با هدف پر کردن اوقات فراغت اجباری بچه ها در قرنطینه فراخوان اولین مسابقه داستان نویسی با موضوع کووید ۱۹ از طرف باشگاه کتابخوانی تشکوه جهت شرکت همه‌ی باشگاه های کتابخوانی شهر داده شد. اعضای شرکت کننده خاطره، ترس و وحشت خود را ازویروس کرونا در قالب داستان کوتاه روی کاغذ آوردند. استقبال خوب بچه ها باعث شد با  هدف و آینده نگری، پیگیر فراخوان فعالیت های فرهنگی، کتابخوانی، مسابقه ودر سراسر کشور باشیم که بچه ها در شرایط خاص پیش آمده ، مشغول باشند.
با انتشار فراخوان پویش ملی با کتاب در خانه از طرف دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین فراخوان پویش کتابخوانی استان خوزستان. باشگاه‌های کتابخوانی رامهرمز باشور و شوق تمام حضورداشتند که در پویش ملی ۱۳برگزیده در مرحله نیمه نهایی  ۵ برگزیده به مرحله نهایی راه یافتند و همچنین در پویش استانی ۱۶عضو برگزیده شدند .
در حال حاضر که ۷ ماه از تولد کرونا می گذرد برگزاری نشست حضوری در باشگاه های کتابخوانی رامهرمز انجام نمی شود
ولی در فضای مجازی با شرکت در بیش از ۵۰ فعالیت  فرهنگی به نقاط مختلف کشور سفرکردند (تهران .شیراز . زنجان .قزوین . البرز .قم .کردستان . اردبیل . خراسان شمالی .خوزستان ابر کوه . شهریار . شیروان . گلستان و.) ودر مسابقات و فعالیت های نام برده حضور یافتند. ( مسابقات داستان نویسی ، کتابخوانی، لباهنگ، پویش ماسک، پویش کتاب در خانه . مصاحبه ،گزارش نویسی. استعدادیابی .اهدا کتاب. حدیث خوانی. بهترین جمله درباره کتاب. جشن اعیاد . خلاصه نویسی کتاب داستان. خاطره نویسی. عکس. شرکت در کلاس های آنلاین داستان نویسی مسابقات قرانی، شعر خوانی، قصه گویی، شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، پادکست نقاشی، طراحی، کاردستی و ) که باحضور پر شوق و ذوقشان در این فعالیت ها دوستان جدید و با فرهنگ ، آداب و رسوم مناطق مختلف کشور آشنا شده‌اند .

فعالیت فعلی باشگاه کتابخوانی تشکوه علاوه بر فعالیت های باشگاه کتاب خوانی کودک و نوجوان معطوف به  پدر بزرگ ها، مادر بزرگ ها و سالمندان که در دوران ویروس منحوس کرونا بیشترین آسیب متوجه آنان بوده و با پویش عکس پدر بزرگ و مادر بزرگ ها به مناسبت روز جهانی سالمند کار خود را آغاز کرد و مورد استقبال خوب بچه ها قرار گرفت و پس از آن با اعلام تشکیل باشگاه های کتابخوانی سالمند در کشور  باشگاه کتاب خوانی تشکوه سالمند رامهرمز  پیشتاز در این عرصه فعالیت خود را با متل گویی، ضرب المثل، لالایی، در بین اعضای سالمند آغاز نمود.

در آخر از حضور خوب مربیان باشگاه های کتابخوانی شهر و روستاهای رامهرمز که با همدلی و همیاری تمام و با عشق و علاقه و بدون چشم داشت و انتظاری در راه اعتلای فرهنگ شهرستان قدم برمی دارند و همچنین ازهمیاری والدین خصوصا مادران که هدایت و حمایت‌گر اصلی بچه‌ها می باشند تشکر می کنم.
و نکوست از حمایت های جناب اقای باغشیرین ریس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی رامهرمز قدردانی کنم.

لیلا مرادیان. مربی باشگاه کتابخوانی تشکوه و کاکایوسف شهرستان رامهرمزاستان خوزستان

۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۴
bookpromotion.ir |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید