اخبار

کتابخانه روستا مرکز یادگیری محلی و ارتقای سطح زندگی مردم است.

کتابخانه روستا مرکز یادگیری محلی و ارتقای سطح زندگی مردم است.

  نخستین نشست از ویژه برنامه ملی «راه آبادی» با موضوع روستاها و همدلی دانایی محور به میزبانی شهر شیراز به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، سلسله نشست های علمی ترویج کتابخوانی در روستاها و مناطق عشایری کشور با عنوان راه آبادی با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی و انجمن ارتقای علمی آغاز شد. نخستین نشست این برنامه با موضوع «روستاها و همدلی دانایی محور» ۱۵ مهرماه همزمان با روز ملی عشایر و روستاها در پلتفرم اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس برگزار شد. جعفر توزنده جانی، نویسنده برجسته ادبیات کودک و نوجوان؛ اعضای هیأت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی کشور، مدیران‌ کل کتابخانه های عمومی استان های اردبیل، همدان و فارس، اساتید دانشگاه های خوزستان، اصفهان و تربیت مدرس و کتابداران کتابخانه های عمومی از سراسر کشور مهمانان این نشست بودند.

روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای ارتقای سطح فرهنگی روستاها و مناطق عشایری ضروری است، عنوان کرد: علی رغم اینکه ۲۶ درصد مردم کشور را جامعه روستایی تشکیل می دهد، هنوز زیرساخت های فرهنگی در روستاها وجود ندارد و مردم روستاها و عشایر از دسترسی به خدمات فرهنگی و کتابخوانی محروم هستند.

وی با اشاره به اینکه سال های گذشته برنامه های گوناگونی در حوزه کتابخوانی روستایی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: هنوز در ابتدای راه ایستاده ایم و توسعه فرهنگی روستاها به برنامه ریزی های گسترده نیاز دارد. با توجه به اهمیت توسعه کتابخوانی در مناطق روستایی، کارگروه توسعه روستایی در انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی کشور راه اندازی شده است که نشست های «راه آبادی» نیز از جمله برنامه های این کارگروه است.

منوچهری با اشاره به اینکه این نشست ها هر دو هفته به میزبانی کتابخانه های عمومی فارس برگزار می شود، گفت: هر نشست به موضوع خاصی اختصاص دارد و در این نشست ها از مسئولان کشور، اساتید دانشگاه، نویسندگان و فعالان ادبیات کودک و نوجوان، مجریان روستاهای برگزیده و تجربیات کتابداران مناطق روستایی استفاده خواهیم کرد.

روستاهای برگزیده در جشنواره دوستدار کتاب تسهیلات ویژه می گیرند.

رضا برزگر، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در این نشست با اشاره به اینکه روستاها کانون تولید و ارزش آفرینی هستند، گفت: در معاونت توسعه ریاست جمهوری سعی بر این است که اساتید و مسئولان و برنامه ریزان را به سمت روستاها ببریم تا هم ظرفیت ها و هم مشکلات و نیازها شناسایی و بررسی شوند.

رضا برزگر با بیان اینکه باید ارتباط دو طرفه بین روستاها و مسئولان و خدمتگزاران برگزار شود، گفت: بر همین اساس روز ۱۵ مهرماه، روز روستا و عشایر نامگذاری شد و هر سال در این روز برنامه هایی با حضور رئیس جمهور در سطح ملی برگزار می شود و نیازهای ساکنان روستاها مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: معاونت توسعه ریاست جمهوری به حوزه ترویج مطالعه در روستاها ورود کرده و برای جلوگیری از موازی کاری و سامان دهی امکانات، طرحی را در کمیسیون فرهنگی به عنوان بسته فرهنگی روستا تصویب و ابلاغ کرده است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: این قدم نوید بخشی است تا با همکاری دستگاه ها و مردم روستاها در حوزه فرهنگ کارهای ارزشمندی انجام دهیم.

برزگر تصریح کرد: دستگاه های اجرایی را موظف کردیم تا امکانات خود را در راستای توسعه فرهنگی روستاها به کار گیرند؛ این در حالی است که جامعه روستایی بیش از ۲۶ درصد جمعیت فعال سخت کوش و تولید کننده را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه روستاهای برگزیده در جشنواره دوستدار کتاب تسهیلات ویژه می گیرند، گفت: تفاهم نامه چهارجانبه با همکاری وزارت کشور، ‌ریاست جمهوری، صندوق کارآفرینی امید و وزارت ارشاد منعقد شده تا به صورت پایلوت به  ۵۰ روستا که در سال های گذشته برگزیده شدند، تسهیلات ویژه برای ایجاد مراکز چند منظوره با محوریت فرهنگ و برای ترویج فرهنگ اختصاص یابد.

برزگر با بیان اینکه در روستاها شورای فرهنگی تشکیل شده است، گفت: هدف از تشکیل این شورا برنامه محور کردن فعالیت های فرهنگی و بهره مندی از عناصر بومی، تجارب موجود و محیط روستا است. این شورا شامل افراد تاثیرگذار در روستا است.

به گفته وی اگر اقدامات اساسی در روستاها شکل بگیرد با بهره گیری از ظرفیت های موجود که ناشناخته است، تحولی عظیم در حوزه فرهنگ روستاها رخ خواهد داد.

کتابخانه برای روستا تولید محتوا کند.

زهره میرحسینی، استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه آزاد تهران شمال در این نشست گفت: همدلی خیلی مهم است و در این دوران کرونا این بحث را بهتر از هر زمانی دیگر می توان فهمید. جاهایی که همدلی بیشتر است آمار مرگ و میر به شدت کاهش می یابد. توسعه روستاها با همدلی امکان پذیر است.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه به عنوان مرکز یادگیری محلی شناخته می شود، افزود: باید بررسی شود که امکانات روستاها در چه حدی است؛ از هر موقعیتی در روستاها برای ایجاد کتابخانه استفاده کرد و کتابخانه هایی ایجاد کرد تا مرکزی برای یادگیری محلی باشد.

میرحسینی گفت: کتابخانه ها در جوامع روستایی، مرکزی برای حل مشکلات مردم در حوزه های کار و تجارت، سلامت و بهداشت، اقتصاد خانواده و دیگر نیاز جوامع روستایی هستند. اگر کتابخانه را به عنوان مرکز تجمع در نظر بگیریم، در واقع می توانیم کارگاه های مهارت های زندگی را در آنجا برگزار کنیم. آموزش تصمیم گیری، مشاوره، کنترل خشم و استرس نیاز به مطالعه و بحث گروهی دارد. کتابخانه می تواند فرصتی برای یادگیری این مهارت های زندگی باشد.

عضو هیأت علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه آزاد تهران شمال با تأکید بر اینکه در کتابخانه های روستایی باید کتاب های مهارت آموزی باشد تا نیازهای مردم را برطرف کند، اضافه کرد: در روستاهای ما هنوز بیکاری،‌ فقر، اعتیاد و مشکلات دیگری وجود دارد و این مشکلات باید با کمک کتابخانه ها حل شود.

وی اضافه کرد: کتابخانه باید برای روستا تولید محتوا کند. کتابخانه می تواند دانش نهان روستا را به دانش آشکار تبدیل کنند و آن ها را به اشتراک بگذارد.

زهره میرحسینی اضافه کرد: کتابخانه های روستایی رکن توسعه پایدار هستند؛ مقوله هایی همچون حفاظت محیط زیست،‌ ارتقای عدالت اجتماعی، ایجاد بازار و اقتصاد و سلامت خانواده و مهارت آموزی در کتابخانه ها انجام می شود. یادگیری زمانی اتفاق می افتد که رفتار ما تغییر کند تا همدیگر را دوست بداریم و به هم یاری برسانیم.

دریا به قصه های شما گوش می دهد

عبد العظیم بهار، کتابدار روستای رمین از شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست به ارائه تجربیات خود در ترویج کتابخوانی پرداخت و گفت: روستای رمین در نخستین دوره جشنواره به عنوان روستای برتر و در دومین سال به عنوان برگزیده برگزیدگان تقدیر شد.

این مروج کتابخوانی با اشاره به اینکه روستاهایی هستند که محصولات فرهنگی عرضه می کنند، گفت: تا قبل از سال ۹۳ بسیاری از فعالیت های فرهنگی روستاها نمود نداشت. جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب باعث دیده شدن فعالیت ها و رشد خلاقیت در روستاها شد و ما تازه دیدیم که روستاها چقدر جلو هستند و چه اقدامات ارزشمندی در روستاها انجام می شود.

بهار اظهار داشت: برترین طرح های ارسالی به جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب تاکنون در قالب چند کتاب منتشر شده است؛ همچنین شبکه روستاهای دوستدار کتاب در کشور تشکیل شده که به عنوان زیرشاخه آن، شبکه دوستدار کتاب را به صورت بومی تشکیل دادیم. در چابهار در شبکه روستاها بیش از ۳۰ نفر فعالیت می کنند.

کتابدار روستای دوستدار کتاب رمین در ادامه با اشاره به فعالیت های ترویجی خود در روستا، گفت: کتابخانه روستا را از بخشی از خانه شخصی خودم و با ۵۰۰ جلد کتاب شروع کردم و از استقبال مردم از این کتابخانه کوچک شگفت زده شدم. خانه ما محل زندگی همه بچه های روستا شده بود.

عبدالعظیم بهار اضافه کرد: با کمک مسئولان و فعالان فرهنگی کتابخانه روستا را توسعه دادیم و طرح های ترویجی گوناگونی برگزار کردیم که از جمله طرح اردوهای کتابخوانی، سبد کتاب برای صیادان و ایجاد کتابخانه سیار با کمک مسئولان برای خدمات رسانی به روستاهای اطراف بود. اتفاق های خیلی خوبی در منطقه در حوزه کتابخوانی افتاده است و طرح های بسیاری داریم که در همین راستا کتابخانه های بومی در استان هرمزگان را نیز راه انداختیم.

 رادیو آبادی در آب انبارهای تاریخی یزد می خواند

محسن کمالیان، مسئول طرح‌های ترویج کتابخوانی در روستای شمسی یزد و عضو اصلی مجمع عمومی شبکه روستاهای دوستدار کتاب کشور نیز در این نشست به ارائه برنامه های روستای دوستدار کتاب شمسی پرداخت.

وی با بیان اینکه روستای شمسی، برگزیده دوره دوم و برگزیده برگزیدگان سومین دوره جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب کشور است، گفت: این روستا بافت تاریخی و آداب و رسوم منحصر به فردی دارد اما نکته مهم این روستا همدلی مردم در توسعه فرهنگی و کتابخوانی است.

به گفته کمالیان بعد از برگزیده شدن روستا در جشنواره به دلیل استمرار فعالیت ها و ایجاد طرح های خلاقیت، دورهمی های کتابخوانی مردم بیشتر شد و طرح های رادیو آبادی، اربعین بیداری و شب های شمسی از برنامه های ویژه کتابخوانی روستا است.

۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۴۵
bookpromotion.ir |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید