اخبار

گزارشی کوتاه از نخستین مرحله کارگاه‌های آموزش مجازی پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی

گزارشی کوتاه از نخستین مرحله کارگاه‌های آموزش مجازی پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی

کارگاه‌های آموزش مجازی پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان از تاریخ چهارشنبه( ۱۹ آذرماه) تا شنبه(۲۲ آذرماه) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کارگاه‌های آموزشی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سال‌های گذشته توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌صورت حضوری در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور برگزار می‌شد اما امسال به‌واسطه شیوع و گسترش بیماری کووید ۱۹ و به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت غیرحضوری و مجازی برگزار شد.

 علاقه‌مندان برای حضور در این کارگاه‌ها پس از اعلام فراخوان در فضای اسکای روم شبکه ترویج کتاب‌خوانی شرکت کردند.

  این کارگاه‌ها با حضور بیش از ۱۷۰۰ نفر از تسهیلگران، مروجان و علاقه‌مندان به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی که در سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی ثبت‌نام کرده بودند در ۴ جلسه ۲ ساعته در چهار روز متوالی برگزار شد.

 به‌طور متوسط هر شب ۸۰۰  نفر در این کارگاه‌های مجازی حضور داشتند و آموزش دیدند. در این برنامه کتابداران، معلمان، مربیان مهدهای کودک، رابطان جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان و مروجان و علاقه‌مندان به حوزه کتاب و ترویج کتاب‌خوانی حضور داشتند که به تسهیلگری در استانها میپردازند

‌عناوین این کارگاهها عبارت بودند از:

«تسهیلگری و روش‌های مشارکت راه‌اندازی باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» با حضور فرمهر منجزی  و علی‌اصغر سیدآبادی.

 «شیوه‌های ترویج کتاب‌خوانی، فعالیت با کتاب» با حضور فریبا اقدامی و سیاوش پیریایی.

 «آشنایی با انواع کتاب کودک و نوجوان، گفتگو درباره ادبیات کودک و نوجوان» با حضور جعفر توزنده جانی و سید علی کاشفی.

 «مستندسازی و روش‌های گزارش‌نویسی و پرسش و پاسخ پیرامون جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» با حضور ابراهیم حیدری و اسماعیل یزدان پور.

  در این کارگاه‌ها به‌طور متوسط هر شب ۸۰۰ نفر از تسهیلگران جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان حضور داشتند و پیرامون جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان بحث و گفتگو شد.

 از مهم‌ترین مسائلی که در این کارگاه‌ها توسط اساتید این حوزه آموزش داده شد نحوه شرکت در جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان، آموزش تسهیلگری، معرفی کتاب‌های برتر حوزه کودک و چگونگی انتخاب این کتاب‌ها، مستندسازی و چگونگی گزارش‌نویسی در فعالیت‌های کتاب‌خوانی، نحوه ارتباط با کودک و نوجوان و تشویق آنان به فعالیت‌های کتاب‌خوانی و آموزش کارهای مشارکتی و فعالیت‌های جمعی کتاب‌خوانی بود. در پایان این برنامه به تمامی کسانی که در این کارگاه‌ها حضور پیدا کرده‌اند گواهی حضور اعطا خواهد شد.

شایان توجه است که تسهیلگرانی که در این کارگاه شرکت کردند غیر از ۱۵ هزار تسهیلگری هستند که هم‌اکنون مسئولیت اداره ۲۱ هزار باشگاه کتاب‌خوانی با ۳۳۵ هزار عضو را دارا هستند و به فعالیت در جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان مشارکت دارند.

۱۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۲۴
https://mof.farhang.gov.ir/fa/news/558400 |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید